All times are local to Calgary (MST)

September 19th

TimeEventLocation
08:00 - 08:25 Registration Breakout Room (Bianca)
08:25 - 08:30 Introduction & Note from SPE
08:30 - 09:30 Trivia
08:30 - 09:30 Morning Case Competition Breakout Rooms (Guildenstern, Ariel)
09:30 - 10:00 Break
10:00 - 12:00 Trivia Breakout Room (Bianca)
10:00 - 12:00 Morning Case Competition Breakout Rooms (Guildenstern, Ariel)
12:00 - 13:00 Lunch Breakout Room (Bianca)
13:00 - 14:00 Engineering Career Center Event
14:00 - 17:00 Trivia
14:00 - 17:00 Afternoon Case Competition Breakout Rooms (Guildenstern, Ariel)
18:00 - 21:00 Networking Event Odd Fellows Hall


September 20th

TimeEventLocation
08:30 - 09:00 Registration & Breakfast MacEwan Hall Ballroom (Level 2)
09:00 - 09:10 Opening Address from ASEC Co-Chairs
09:10 - 09:20 Engineering Address: Schulich School of Engineering Representative
09:20 - 09:30 Business Address: Haskayne School of Business Representative
09:40 - 10:30 Morning Presentation: Nagwan Al-Guneid & Saeed Nusri Breakout Room (Cassio A)
09:40 - 10:30 Morning Presentation: Scott Mcnally Breakout Room (Escalus)
09:40 - 10:30 Morning Presentation: Dr. Stephen Larter Breakout Room (Bianca)
10:40 - 11:50 Executive Panel Discussion: Mark Elmasry, Nagwan Al-Guneid, Scott Mcnally & Brad Hayes MacEwan Hall Ballroom (Level 2)
12:00 - 13:00 Lunch
13:10 - 14:00 Afternoon Presentations #1: Brad Hayes Breakout Room (Cassio A)
13:10 - 14:00 Afternoon Presentations #1: Molly Beckel Breakout Room (Escalus)
14:10 - 15:00 Keynote Speaker: Diana McQueen MacEwan Hall Ballroom (Level 2)
15:10 - 16:00 Afternoon Presentations #2: Kelcie Miller-Anderson Breakout Room (Cassio A)
15:10 - 16:00 Afternoon Presentations #2: Wessel Nel Breakout Room (Escalus)
15:10 - 16:00 Afternoon Presentations #2: Jacquelin Kingdon & Awais Tariq Breakout Room (Bianca)
16:00 - 16:10 Afternoon Address: ASEC Co-Chairs Breakout Room (Cassio A, Escalus, Bianca)
18:00 - 21:30 Banquet Ceremony MacEwan Hall Ballroom (Level 2)


Dinner Banquet Schedule

TimeEvent
18:00 - 18:25 Cocktail Reception, Seating & Mingle
18:25 - 18:30 Co-Chair Welcome
18:30 - 19:00 Feature Speaker - Pat Carlson, Kiwetinohk Resources
19:00 - 19:25 Main Course Served
19:25 - 19:35 Energy Bowl Winners Announced
19:35 - 19:40 Raffle Winners Announced - Sarah Vandaiyar, YPAC
19:40 - 19:55 Dessert Served
20:00 - 20:30 Keynote Speaker - Shahir Mishriki, Accenture
20:35 - 20:45 Final Address & Thank You
21:30 End of Program